SEVİMLİ AFACANLAR: KEDİLER

Afacanlar hakkında neler biliyoruz? Kediler niçin dört ayak üzerine düşer? Niçin mırıldar? Tembel veya titiz misin? Kemik yoğunluğu nasıl arttırılır? vb . sorunun cevabı

Kediler hakkında sekiz ilgi çekici gerçek:

1- Kediler fare avlar denir ancak, Dünya’da 33 kuş türünün yok olmasından sorumludur.

2- Kediler niçin mırıldar? Mutluluk veya acıdan mırıldar. Mırıldama ile saniyede 25 titreşim yayar. Bu da iyileştirici etki yapar. Kemik yoğunluğunu arttırır. Yapılan araştırmalarda insanda da aynı etkiyi gösterdiği ispat edilmiştir. Bundan dolayı özellikle astronotlarda dar alanda hareketsiz kalmalarından kaynaklanan kemik yoğunluğunun azalmasına çözüm olarak düşünülmektedir.

3- 100 m’den düşen kedi 4 ayak üzerine düşer nedeni omurgasında 30 omur vardır. 180 derece döner. Bu sayede aynı yükseklikten sabit gelen bir maddeden 5 kat daha yumuşak düşer.  kuyruk dümen görevi görür.

4- Üstün duyuları:

  1. a) Görme: Karanlıkta insanda 5 kat daha iyi görür.
  2. b) Koku: İnsandan 14 kat daha iyi koku alır.

5- Yetişkin kediler sadece insanlara miyavlar.

6- Kedi nanesi otu: Üzerinde bulunan nepetalone maddesi kediyi etkiler ya sakinleştirir yada kudurtur. İnsanlar üzerinde de kullanılabilir.

7- kedi nanesi fesleğenden 10 kat daha kuvvetli sivrisinek kovucudur.

8- Kediniz beyninizle oyun oynuyor olabilir. Toksoplazma enfeksiyonu: normalde bir fare kediden kaçar, ancak bu mikrobu taşıyan kediye yönelir. Kedi fareyi yer, mikrop bu sayede kediye, kedilerin dışkılarını yaptığı kumdan insana geçer.

insanda belirtileri;tepki süresinde gecikme, trafik kazaları

erkeklerde; tembellik

kadınlarda titizlik nedenidir.

– Dünya’da sayıları 600 milyon civarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir