İLGİNÇ BİLGİLER

NESLİN DEVAMI İÇİN KENDİNİ FEDA EDEN

ANNELER

warıAhtopot:  Kafadan bacaklıdır. Bir çift gelişmiş gözleri bulunan ve beyinleri iyi gelişmiş, kabuksuz omurgasız hayvanlardır. 3 kalbi vardır. Manto boşluklarında bulunan solungaçlarıyla solunum yaparlar. Ahtapotun yumurtasının her biri bir kapsülle muhafaza edilir. Yumurtalar salkım şeklinde bir küme meydana getirir. Her kapsülün bir ucu taşa veya başka bir zemine bağlanır. Dişi ahtapot yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar. Bu süre yaklaşık olarak altı aydır. Bu süre zarfında açlıktan ölme pahasına yumurtalarını terk etmez. Hatta zorda kaldığında bacaklarından bir kaçını yiyebilir. Yumurtalar çatlayıp yavrular gözünü dünyaya açtığında, anneleri dünyaya gözünü kapatır.

arı

Eşek arısı: Bazı türlerinin dişileri yumurtladıktan sonra yumurtanın yanında ayrılmaz. Yumurtadan çıkan larvaların hayata tutunabilmesi için yemeğe ihtiyacı vardır. Anne burada devreye girer. Özel bir feromon salgılayarak yavrularının kendisini yemesini sağlar. Kendini feda ederek neslin devamını sağlar.

ÖRÜMCEK

AĞ

DAHA ÖNCE HİÇ DUYDUNUZ MU? APİFAKİ NEDİR?

                                             KARA DANTEL ÖRÜMCEĞİ: 
Dişi örümcek ortalama 100 yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavrularını beslemek için döllenmemiş yumurta bırakarak beslenmelerini sağlar.Yavrular büyüdükçe yumurtalar artık yavrulara yetmemeye başlar. Bu durumda anne yavrularının yaşamının devamı için ördüğü ağı titretir. Ağın titremesi avın düştüğünü bildirir. Av aslında annedir. Anneye onlarcası saldırır, zehirli iğnelerini annelerine batırırlar ve onu yerler. Buna APİFAKİ yani anneyi yeme denir.